راهنمای انتخاب اجاق گاز کابینت آشپزخانه

راهنمای انتخاب  و خرید اجاق گاز کابینت آشپزخانه

 بهتر است کاتالوگ‌های مربوط به این‌گونه وسایل را مطالعه و مدل‌های مختلف اجاق‌، امکانات و فناوری‌های موجود را بررسی کنید.ارزان‌‌ترین و راحتترین انتخاب، خرید یک اجاق ساده فردار با شعله مرکزی است که اینروزها مدل‌های عریض‌تر آن نیز به بازار عرضه شده‌است. قبل از خرید، دقت کنید که فر آن پاسخگوی نیاز شما باشد . توجه داشته باشید که فرهای خودشوی، معمولا فضای پخت کمتری دارند. بهتر است، فری انتخاب کنید که در‌های شیشه‌ای داشته باشد، در شیشه‌ای آسان‌تر شسته می‌شود و در زمان پخت نیز می‌توانید مراحل را تحت نظر داشته باشید.
امروزه اجاق‌ها بسیار متنوع‌تر از انواع قدیمی هستند و دارای کباب‌پز، شعله‌هایی برای سرخ‌کن‌های بزرگ، جایی خاص برای ماهی‌تابه و انواع دو شعله‌ای یا شش شعله‌ای هستند.اگر شعله‌ها را جداگانه خریداری می‌کنید، متوجه باشید که جنس این شعله‌ها بسیار متنوع است: شیشه، استیل، لعابی و بررسی کنید که کدام یک از آنها برای شما کارآیی بیشتری در آینده دارد. به عنوان مثال اگر سطح کابینت شما باریک است، اجاق‌های خوراک‌پزی چهار شعله که همه در یک ردیف قرار دارند را انتخاب کنید؛ اگر چپ دست هستید، اجاق‌هایی را انتخاب کنید که کلیدهای تنظیم آن برخلاف اجاق‌های استانداردی که در سمت راست قرار دارند، در جلوی اجاق‌ قرار گرفته باشند تا برای دسترسی دستتان نسوزد.

اجاق‌های قدیمی و اشعه‌سوز
اجاق‌های قدیمی دارای پوشش لعابی بسیار سنگین هستند و باید دارای کفپوش محکمی هم باشند. این اجاق‌ها با گاز، نفت، برق یا سوخت جامد کار کرده و صفحه شعله‌‌ها و فر آنها دائماً داغ می‌شود. افرادی که این نوع اجاق‌ها را ترجیح می‌دهند، بر این باورند که این اجاق‌ها در مقایسه با مدل‌های جدید و مدرن، کارآمدتر و دارای  عملکرد بهتری هستند. این اجاق‌ها از نظر قیمت ارزان نیستند اما طول عمر بالاتری دارند و این قابلیت را دارند که منزل شما را نیز گرم کنند.

گازی یا برقی؟
هنگامی که نوبت انتخاب بین اجاق‌های گازی و برقی می‌رسد، تفاوت‌ها بسیار کم و انتخاب بسیار سخت تر می شود. با وجود اینکه کنترل چراغ‌های گازی ساده تر است، اجاق‌های هالوژنی، خدماتی مانند چراغ‌های گازی را ارائه می‌دهند، گرمادهی آنها بسیار سریع است و به راحتی نیز خاموش می‌شوند. اما هر گونه سوختی که انتخاب می کنید ، بدلیل ذائقه امروزی اکثر ما که غذاها را به صورت کبابی یا سرخ شده می خوریم ، بخار، بو و دود تولید می شود ، بنابراین تهویه مناسب به صورت هواکش‌ها یا هود را فراموش نکنید.

اجاق‌های مدرن و مدل‌های فرانسوی
این وسایل مدرن و پیشرفته، ظرفیت بالایی برای پخت و پز دارند و شامل دو یا چند اجاق چند منظوره، پنج یا شش شعله گازی، گریل‌ها و فرها هستند.حتی ممکن است دارای تسهیلاتی مثل کشوهای گرم کننده، بخارپز و چرخ‌های دوار برای کباب کردن نیز باشند. اجاق‌های مجزا بسیار سنگین هستند و طبعا" نیاز به کفپوش‌های محکم دارند. این نوع اجاق‌ها از مدل‌های مورد علاقه سرآشپز‌ها و معمولا بسیار گران‌قیمت هستند.
این روزها یکی از مدل‌های بسیار متداول ، اجاق‌های توکاری هستند که شعله‌های مجزا دارند و به شما اجازه می‌دهند تا دو فضای مجزای پخت و پز داشته و فر خود را نیز در محل مناسبی قرار دهید.